Gyakran elhangzik, de érdemes számokkal alátámasztva is megvizsgálni, mennyivel jobb feltételekkel érhető el ma a lakáshitel, mint pár éve. És mi köze ennek ahhoz, hogy most szeptemberben negatív lett a BUBOR, ami még sosem fordult elő?
Folyamatosan javuló körülmények
Könnyebb ma hitelt felvenni és főleg törleszteni, mivel sokkal kedvezőbb a kamatkörnyezet. Mindez a 2017-ben a Nemzeti Bank által elindított kamatcsökkentési ciklusnak is köszönhető.
Érdemes visszamenni pár évet az áttekintéshez.
2012-ben az újonnan felvett forint alapú lakáshitelek kamata átlagosan 11,9 % volt, az 5-10 évig fix kölcsönöké pedig 9 %.
2015-ben 4,7 %-os kamatnak örülhettek a változó kamatozást választók, és 5,8 % volt az 5-10 évig fix változatok kamata. Gyakorlatilag ez utóbbi típusnál ez volt eddig a ‘mélypont’.
2017-ben a változó kamatozású hitel már megkapható 3,3 % mellett, és a hosszabb ideig stabil hitelre 6 %-os kamatot számítanak fel, azaz a kamatszint itt egészen minimálisan, 0,2 %-al emelkedett. Mindez az MNB statisztikáiból derül ki.
(forrás: clientservicesupport.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Míg 2012-ben egy 10 millió forintos, 15 éves lejáratú hitelt havi 119 ezer, illetve 101 ezer forint befizetésével tudtunk törleszteni, ha ma vesszük fel, a havi törlesztő mindössze 70 ezer illetve 85 ezer forint. Ezek igen jelentős, életszínvonalat befolyásoló különbségek.
Az új és régi lakáshitel is egyre jobb lesz
Láttuk tehát, hogy olcsóbban kapjuk meg a hiteleket. Ám mi történik a változó kamatozással? Hiszen annak akár határtalanul is emelkedhet idővel a törlesztőrészlete.
Itt is kedvező folyamatok zajlottak le. A referenciakamat, amihez a lakáshitelek kamata kötve van, meredeken csökkent, így nemhogy nehezebb, hanem könnyebb volt havonta törleszteni a hiteleket az elmúlt években.
A rövid kamatperiódusú hiteleket meghatározó BUBOR, a hazai bankközi kamatláb negatív tartományba került, így ez a folyamat jelenleg is tart, és emelkedésnek nincsen előjele.
Míg korábban akár a kétszeresét is visszafizethette az adós a felvett hitelnek, ha ‘elszállt a kamat’, ma ez sokkal pozitívabban alakul: az aktuális trendek szerint reális, hogy 10 millió forint felvétele esetén 12 millió forintot kell csak visszafizetni. A kockázat tehát ugyanúgy csökkent az évek során, mint maga a kamatszint.