Rendkívül szerencsés módon véget ért az építőiparra jellemző pangás, és reagálva a piaci igényekre, sorra jelennek meg az újépítésű otthonok hirdetései.
A lakásunkkal csak két év múlva találkozunk
Ezekbe a társasházi projektekbe úgy szállnak be a vevők, hogy a házak sokszor még csak papíron vannak jelen, netán szerkezetkészek. Költözhető lakás az ígéretek szerint másfél-két év múlva lesz belőlük – hogy ez valóban ilyen ütemben valósul-e meg, az mindig egy nyitott kérdés.
Arról már írtunk korábban, hogy többek számára elérhetővé váltak ezek az új otthonok, mivel a CSOK módosítása révén finanszírozhatóvá vált állami támogatásból ez a fajta ingatlan is.
Arról is írtunk, hogy lenne még mit csiszolni ezen a megoldáson, mivel előre nem kapják meg az állami lakáshitelt az igénylők – és az újépítési társasházaknál induláskor kell beszállni legalább egy részlettel -, hanem meg kell finanszírozniuk a központi pénzt saját forrásból. Hiszen csak kulcsátadás (egész pontosan az albetétesítés) után utalja ki a bank a CSOK után járó támogatást.
Szinte kiszámíthatatlan a kockázat
Megfontolandó az is, hogy hitelt vegyünk fel ezekre a típusú ingatlanokra. Nagy kockázatot jelent, hogy milyen kamatláb mellett fogunk hitelt kapni 2 év múlva, az ígéretek szerint akkor átadásra kerülő lakásokra?
Hiszen most akár 4%-os kamat mellett is kapunk fix hitelt, de vajon 2 év múlva milyen kamatok lesznek elérhetőek? Jelenleg egy rendkívül kedvező kamatkörnyezet áll fenn, de ennek stabil megmaradására nincsen garancia. Két évvel ezelőtt teljesen más feltételekkel kínálták a pénzintézetek a lakáshiteleket, és hullámozhat még nagyokat a THM – ne igyunk tehát előre a medve bőrére.
Ha most vesszük fel a lakáshitelt bármelyik pénzintézetnél, az két év múlva nem a ma megállapodott kamattal fog indulni, mint az építési hitelek esetében.
A kamatláb-emelkedés nem kizárható, mivel most kedvezőtlenül alacsonyak ezek a mutatók a bankok számára. Egy 15 éves hitelnél közel 30%-os törlesztőrészlet-növekedést okoz egy szerény 3 %-pontos kamatláb-emelkedés, vagy másképpen fogalmazva például egy 15 milliós hitelösszegnél például 4,5 millióval többet fogsz kifizetni kamatra – írja a Kiszámoló blog.

(forrás: visualizingarchitecture.com)
A lényeg tehát, gondoljuk meg jól, mit tudunk finanszírozni a jelenlegi lakáshitel ajánlatokból, és számoljuk ki, akár hitelszakértő segítségével, merre és mennyivel mozdulhatnak el a kölcsönök.