A külföldi munkavállalás sok esetben jár határokon átívelő pénzküldéssel. Gyakori kérdés, kell-e devizaszámlát nyitni, ha gyakori utalásra számítunk külföldről, vagy mi magunk ruccanunk a határon túlra dolgozni? Deviza átutalás megoldható egyszerűen is.
Ha valaki más pénznemben kapja a fizetését, az adott országban általában kell ehhez számlát nyitnia. Sok külföldi országban ezek egymás feltételei: bankszámlával kell rendelkezni – és nem mondjuk az OTP-nél -, munkaviszonyt kell felmutatni, így már lehet lakást bérelni, vagy akár hitelt felvenni.
Nem forint alapú számla nyitása azonban nem feltétele annak, hogy itthon devizautalást kapjunk. Természetesen nyithatunk devizaszámlát e célból vagy más miatt, például mert külföldön tanuló ifjú családtagunkat pénzeljük, az alábbiakat vegyük azonban figyelembe.
Amire érdemes odafigyelni
A devizaszámlánkon levő összeg értékét meghatározhatja az a tény, hogy a bankunk önállóan dönthet a vételi és eladási árfolyamról. Éppen ezért az egyik pénzintézetnél sokkal kedvezőbb lehet valutát utalni vagy éppen kapni egy adott árfolymszámításnál, és ez utóbbi naponként változik.
Az árfolyamok persze a devizában utazók számára csak az egyik mérlegelendő szempontot jelentik. A ki-, vagy beutalt összegből ugyanis a bankok különböző címeken (és mértékben) is lecsípnek.
Számos banknál nem kell devizaszámlát nyitni ahhoz, hogy valaki külföldi pénznemre váltson, de az úgynevezett konverziós utalás (forintszámláról indított euró, illetve forintszámlán forintban jóváírt euró) rendre drágább annál, mintha ugyanannál a pénznemnél maradna valaki.

(forrás: goldenkeymanagement.com)
Ha devizaszámlát nyitunk, érdemes odafigyelni a havidíjak mellett a tranzakciós költségekre is. Sok esetben a mi számlánkra történő jóváírás esetén is levonnak a számlánkon levő összegből, ez attól is függ, milyen magas az összeg.
A deviza átutalás egyszerűbb és költséghatékonyabb
Sokaknak jó hír, hogy nem feltétlenül kell csak a deviza utaláshoz fenntartani számlát. Választhatunk nem banki megoldást is, több szolgáltató specializálódott a “pénznem váltó” utalásokra országok között, pont a nemzetközivé vált munkaerőpiac és egyre globalizálódó gazdaság szükségleteire válaszként.
Az egyik legelső fecske a TransferWise volt, amelyik 0,5%-os részesedésért (ma Magyarországon: 0,7%) váltotta és utalta a pénzt az úgynevezett peer-to-peer rendszernek köszönhetően. Idővel megjelentek a konkurensei is, amelyek még inkább kiegyensúlyozottá, ügyfélbaráttá tették az árakat, így bukkant fel a CurrencyFair és még sokan mások.
A regisztráció egyszerűbb nehezen lehetne ezeknél a szolgáltatóknál: megadunk egy e-mail címet és egy jelszót, majd beírjuk a személyes adataidat. Ennyi elég is, kivéve, ha ezer fontnál (400 ezer forintnál) többet akarunk utalni, mert akkor a pénzmosási törvény miatt fel kell töltenünk valamilyen hivatalos iratod fényképét és lakcímkártyát, esetleg kellően nagy összegnél még valami számlalevelet is.
Cégek is ezeken a módokon hajthatnak végre deviza átutalást, nekik a céges papírjaik másolatát is fel kell tölteni. Mondani sem kell, mennyivel könnyebb, olcsóbb megoldás így a devizautalás, és nem kell semmilyen később felbukkanó rejtett költségtől tartani.