Betétbiztosítás

A betétbiztosítás egy olyan pénzügyi szolgáltatás, amely a bankba tett pénzedet védi az egész Európai Unióban, így Magyarországon is. A védelem mértéke 100 000 euró, azaz nagyságrendileg 37 millió forint.

Ez az összeg természetes személyenként és bankonként értendő. Azaz egy embernek két bankban 200 000 euróig, két embernek egy bankban szintén 200 000 euróig terjed a védelem mértéke.

A vállalkozások külön számítanak. Tehát ha egy embernek a vállalkozói számlája is ugyanannál a banknál van, akkor külön-külön van egy 100-100 000 eurós védelme a két számlájára. A vállalkozás lehet egyéni vagy társas vállalkozás is, a védelem vállalkozásonként 100 000 euróig terjed.

A fentiekből nyilvánvaló, hogy a 100 000 euró feletti megtakarításodat másik bankban helyezd el. Többször ennyi vagyon esetén egy banknál ne tarts többet, mint 100 000 euró.

Ez a vállalkozásodra is igaz.

A betétbiztosítás a kamatra is vonatkozik.

A bank csődje (fizetésképtelensége) vagy engedélye visszavonását követően az Országos Betétbiztosítási Alap kezdi meg a kártérítést.

Ezek is érdekelhetnek

  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.
  • Boldog befektető aki végre érti, hogy mi az a kötvény
    Befektetés

    Kötvény - ezt érdemes tudni róluk 2024-ben

    A kötvények területe egy külön világ a befektetők szemében, valahol félúton a banki lekötött betét és a kockázatos részvény között. Sokféle kötvény van a piacon, közöttük a legfontosabb mérőszám a hozam, hiszen ez általában arányos a kockázattal is. Lehet kaszálni a kötvényekkel, de nem szabad ész nélkül befektetni. Mindig meg kell vizsgálni a kockázatokat és muszáj elosztani azokat több kötvény között – ezt diverzifikálásnak hívják. Tarts velünk és ebben az útmutatóban megismerheted a kötvények világát.

    frissítve: 2024. február 15.
  • Kislány számológéppel kiszámolja a megtakarítási számla kamatát
    Befektetés

    Megtakarítási számla: megmutatjuk mikor érdemes ebben tartanod a pénzed

    Mindannyiunk életében eljön egy olyan időszak, amikor spórolnunk kell, hiszen olyan céljaink vannak, melyeket a megszokott költségvetéssel nem tudnánk elérni. Ilyenkor a havi megtakarítás mellett fontos, hogy a pénzed elérhető legyen, de gyarapodjon is. Még fontosabb, hogy ne lásd mindennap az egyenlegedet, hiszen akkor könnyen elcsábulhatsz és elköltheted. Ezekre nyújt jó megoldást a megtakarítási számla, ami ötvözi a banki folyószámlák és a lekötött betétek előnyeit, bár inkább a folyószámlákra hasonlítanak. Bemutatjuk az előnyeit is és azt is, hogy mikor ne használd.

    frissítve: 2024. március 25.